Żuraw to urządzenie, bez którego nie byłby możliwy rozwój wielu gałęzi życia. Fachowcy mający styczność z tym sprzętem nie są w stanie wyobrazić sobie bez niego choćby powstawania i rozwijania się współczesnych miast. Z pewnością nie osiągnięto by tego w tak krótkim czasie. Jakie są ich rodzaje, funkcjonalności i w czym mogą pomóc? O tym jest ten artykuł.
Rodzaje dźwigów
Rozróżniamy wiele typów żurawi. Możemy je podzielić ze względu na rodzaj podwozia albo sposób przemieszczania się. Wyróżniamy:
- stacjonarne;
- przenośne;
- przewoźne;
- gąsienicowe;
- jezdniowo-terenowe;
- terenowo-kołowe;
- kolejowe;
- przewoźne na przykład HDS.
Ciekawym przykładem rozwiązania stosowanego w życiu codziennym są żurawie hydrauliczne HDS, będące bardzo pomocnym narzędziem z nieograniczonymi możliwościami. Gwarantują pracę w szybkim tempie. Dźwig jest zamontowany na samochodzie ciężarowym ze skrzynią załadunków, dzięki czemu jest możliwość transportu, ładowania i rozładowania. Takie rozwiązanie mobilne jest bardzo pomocne w realizacji łańcuchów logistycznych. Nie jest tutaj potrzebny osobny żuraw z operatorem, tylko wszystkie operacje związane z transportem i rozładunkiem wykonuje jedna osoba. Minusem ze względu na żuraw jest zmniejszenie ładowności.
Pod względem funkcjonalności podział żurawi jest następujący:
Mini żuraw
Używany w miejscach trudno dostępnych, wąskich. Zwykle jest na gąsienicach, co daje mu dodatkowy atut w postaci świetnej zwrotności. Dzięki małym gabarytom praca z nim jest możliwa w środku gotowego budynku i oczywiście na zewnątrz, w trudnych warunkach pod względem rodzaju gleby i wzniosu.
samojezdnych, ale także samochodów ciężarowych i samowyładowczych oraz ciągników siodłowych. Z tą firmą ciężary do przetransportowania będą lżejsze. Warto!
Żuraw terenowy
Sprzęt specjalistyczny posiadający napęd na wiele osi. Tam, gdzie nie ma możliwości wykorzystania standardowego żurawia samojezdnego, jest posyłany właśnie taki sprzęt do bardzo ciężkich warunków terenowych.
Żuraw gąsienicowy
Szerokie zastosowanie. Jest to kompaktowe urządzenie z dużą mocą i niewielką przestrzenią w czasie pracy przy bardzo dużej możliwości udźwigu. Gąsienice dają świetną manewrowość. Nadaje się tam, gdzie ładunki mają być przeniesione bezpiecznie i ekonomicznie.
Do czego służy dźwig?
Główne zastosowanie żurawi
Podstawowym przeznaczeniem żurawi jest przenoszenie ładunku między innymi na budowie. Mogą to być elementy betonowe, drewniane czy konstrukcje stalowe. Może to dotyczyć transportu do wykopu. Celem jest stworzenie na przykład fundamentów i szalunków do betonowania. Dźwig sprawdza się także przy gotowych budynkach i infrastrukturze, wszędzie tam, gdzie trzeba zamontować dodatkowe elementy, takie jak panele fotowoltaiczne czy klimatyzację na wysokości. Jest to idealny sprzęt na takie sytuacje. Poniżej inne przykłady jego użycia.
Betonowanie
Fundamenty, ściany czy wyższe kondygnacje w budownictwie tworzy się głównie przez betonowanie polegające na zalaniu zbrojenia betonem. Istnieje ogromna potrzeba jego transportu na duże wysokości. Samo wylewanie może się odbywać za pomocą pompy lub leja z ruchomym dnem, który dawkuje ilość wylewanej masy. Druga metoda jest dedykowana właśnie żurawiom przenośnym i samojezdnym. Dzięki temu jest możliwość precyzyjnego podania mieszanki betonu z odpowiednią prędkością.
Konstrukcje stalowe
Taki sprzęt jest używany przez wykwalifikowany personel przy produkcji wysokich konstrukcji, takich jak silosy czy przy montażu wiatraków. Wielu monterów i spawaczy musi koordynować swoje działania z operatorem dźwigu, aby praca była precyzyjna, bo przy takich wysokich, smukłych konstrukcjach liczą się milimetry.
Montaż hal
Żuraw jest także wykorzystywany do stawiania hal stalowych. Przenosi elementy konstrukcyjne jak belki, słupy, dźwigary, płatwie oraz elementy złączne. Stawia najpierw ściany na przykład z płyty warstwowej (na zewnątrz blacha, w środku izolacja) i elementów konstrukcyjnych. Potem jest montowany dach wraz ze wzmocnieniem i obudowaniem ścian budowli, a na końcu elementy związane ze stolarką.
Transport Big Bag’ów
Big Bag jest to torba, worek zbiorczy, wielkogabarytowy, który jest przeznaczony do transportu materiałów sypkich, granulowanych, na przykład piasku, gruzu, nawozów czy zboża. Wykonany jest z tkaniny polipropylenowej. Jest to trwałe opakowanie. Żuraw zamontowany do ciągnika odgrywa rolę w transporcie tego typu ładunków. Również sprawdzi się tu żuraw przeładunkowy typu HDS na samochodzie dostawczym.
Ogrody zimowe
Wykorzystując mini żuraw ze specjalnymi przyssawkami, działającymi na próżnię, można postawić ogród zimowy. Zastosowanie urządzenia jest tam, gdzie potrzebne jest dostanie się w ciasne przestrzenie. Łatwo można nim kierować, jest zwrotny. Idealny do podnoszenia ciężkich szyb i okien oraz innych elementów ważących nawet 3 tony.
Rafinerie
Do specjalistycznego miejsca potrzebny jest sprzęt do zadań specjalnych, czyli żuraw samojezdny. Służy do remontów, eksploatacji, montażu, ale także budowy nowych instalacji w rafinerii.
Przemysł portowy
Specjalne żurawie są używane w dokach portowych. Służą do przenoszenia ładunków, ale także do remontów czy montażu statków. Budowane są zwykle na podwoziu szynowym. Wykorzystywane są również żurawie pływające.
Demontaż
Oprócz tego żuraw może służyć do demontażu starych hal, budynków, konstrukcji stalowych, takich jak silosy.
Żurawie to nie tylko dźwigi budowlane. Przydają się choćby w mieście przy remontach i modernizacjach. Bez nich życie jest trudne do wyobrażenia. Oczywiście ktoś może rzec, że Egipcjanie poradzili sobie z piramidami bez takiego sprzętu. Tak, ale tempo pracy było o wiele gorsze. Bez tempa dzisiaj nie ma rozwoju. Żurawie pomagają w tej ekspansji. To przedsięwzięcie z pewnością ułatwi wypożyczenie sprzętu od Tomczyk Usługi Transportowo-Dźwigowe HDS. Firma stawia na jakość, lojalność oraz rzetelność. Oferują niezawodny, sprawdzony sprzęt. Polecamy!
Najnowsze komentarze