Żuraw wieżowy samojezdny jest maszyną, bez której wiele obiektów budowlanych by nie powstało albo firmy miałyby wielkie trudności w ich wykonaniu. Rzutowałoby to na dłuższy czas realizacji. Czym naprawdę jest ten sprzęt, jakie ma zastosowania? Wszystko i więcej znajduje się w tekście poniżej.

Jest to dźwignica, która może obracać się wokół własnej osi. Wieża to maszt zwykle zbudowany z Kratownic. Taka konstrukcja z prętów przeważnie w kształcie trójkątów umożliwia zachowanie małej wagi przy jednocześnie dużej wytrzymałości. Jest to tym bardziej ważne dla wysokich elementów, np. wieży. W skład żurawia wchodzi także wysięgnik poziomego lub wychylnego działania. Praca dźwignicy to podnoszenie ładunku na haku nawet na wysokość 220 metrów. Hak jest przyczepiony do liny, która jest zainstalowana na wysięgniku, a jej koniec nawijany jest na bęben. Całość jest montowana na obrotowym pomoście na osobnej nośnej konstrukcji podwozia pojazdu. Najbardziej popularnym środkiem transportu jest podwozie kołowe, ale może być między innymi na gąsienicach czy przemieszczane na torach kolejowych. W momencie pracy, czyli w trybie dźwigu, zwykle wysuwane są podpory podnoszące całe podwozie uniemożliwiające styk kół z podłożem. Dzięki podporom konstrukcja jest poszerzona, przez co jest większej stabilności i stateczności. Także same podpory mogą przenieść większe obciążenia niż na przykład koła na oponach. Ze względu na sposób stawiania masztu, żurawie wieżowe zaliczamy do szybkomontujących. Są to nowoczesne rozwiązania, gdzie wieża wraz z wysięgnikiem jest ustawiana automatycznie. Przykładowo żurawie stacjonarne montowane są w częściach, co powoduje o wiele dłuższy montaż.

Napęd żurawia, jego sposób przełożenia

Napęd urządzenia dźwigowego może być obsługiwany przez jeden silnik spalinowy, używany także do jazdy. Ale także cały system związany z przenoszeniem ładunku może być wykonywany przez drugi, osobny silnik. W dzisiejszych czasach dochodzi do głosu ekologia, dlatego coraz częściej zaczyna się stosować osobne agregaty prądotwórcze z silnikiem elektrycznym wraz z dodatkowymi akumulatorami. W takim układzie przełożenie jest elektrohydrauliczne. W innych wypadkach z silnika spalinowego przełożenie na obsługiwanie żurawia odbywa się w sposób:

  • mechaniczny;
  • hydrauliczny;
  • elektryczny.

Jest to urządzenie, które zalicza się do największych maszyn budowlanych. Udźwig takich urządzeń jest od kilku do nawet kilkudziesięciu ton. Podstawowymi parametrami charakteryzującymi są:
udźwig; zasięg wysięgnika; wysokość podnoszenia; moment roboczy; moment wywrotu żurawia.

Zastosowanie mobilnych dźwigów

Podstawowym zastosowaniem jest oczywiście budownictwo, gdzie oprócz przenoszenia ładunku jest przydatny do betonowania. Dla żurawia zalewanie zbrojenia betonem odbywa się przy pomocy leja z rozsuwanym wylotem. Jego działanie jest o wiele większe niż tylko branża budowlana. Ten typ maszyny jest także bardzo potrzebny w samym mieście, dosyć często w jego centrum. Przez zagęszczenie zabudowań jest to jedyna alternatywa na ustawienie żurawia blisko innych budynków. Dlatego stosuje się go między innymi do montażu, wymiany klimatyzacji czy urządzeń wentylacyjnych. Znalazł również zastosowanie w pracach transportowych w celu przeniesienia ładunku, prefabrykatów, betonowych i stalowych elementów. Świetnie nadaje się do montażu hal i konstrukcji stalowych. Stosowany także w porcie do rozładunku, załadunku, jak i przy naprawianiu czy budowaniu statków. Bardzo specyficznym miejscem, gdzie bez tak ciężkiego sprzętu praca jest praktycznie niemożliwa, jest rafineria. Modernizacja, remonty, eksploatacja oraz budowa nowych instalacji to praca do wykonania dla takiego typu dźwigu, który przez swoją mobilność jest niezawodny. Żuraw wieżowy mobilny można zastosować także do montażu żurawia stacjonarnego.

Zalety żurawi wieżowych mobilnych

Oprócz ich pierwszego atutu, czyli mobilności, która zapewnia dużą elastyczność i możliwość wykorzystania w wielu miejscach, kolejnymi zaletami są:

  • duży zasięg wysięgnika (szerokie pole działania); duża wysokość podnoszenia;
  • możliwość przenoszenia dużych obciążeń, nawet kilkadziesiąt ton;
  • większa wydajność pracy w trybie przerywanym;
  • ułatwienie w pracy w warunkach kolizyjnych; praca w wymagającym terenie i w trudnych warunkach pogodowych;
  • aspekty ekonomiczne.

Ostatni podpunkt związany jest przykładowo z możliwością zatrudnienia tylko jednego operatora, który ze swoim sprzętem obsługuje parę miejsc zamiast montażu paru żurawi stacjonarnych z oddelegowanymi do nich operatorami.

Żurawie mobilne są sprzętem nie do zastąpienia. Przez swoją dużą funkcjonalność to urządzenia, które są nieodzowne na placach budowy i przy innym wykorzystaniu. Ich zastosowanie skróciło czas realizacji wielu inwestycji. Ich łatwy sposób użytkowania przekładający się także na względy ekonomiczne to powody, dzięki którym zrewolucjonizowały wiele obszarów, w których się je stosuje. Sprawdzony wynajem takich maszyn tylko w firmie Tomczyk Usługi Transportowo-Dźwigowe HDS. Profesjonalizm w każdym calu, duża, wciąż poszerzająca się flota sprzętu budowlanego i przede wszystkim uczciwość. Na to wszystko zapracowali wieloletnim doświadczeniem. Sprawdź, bo warto!